Pleksi Kesim
Pleksi Kesim

Pleksi Kesim

Pleksi Kesim akrilik döküm levha polimetilmetakrilat esaslı termoplastik bir malzemedir. 2mm den 40 mm kalınlığına ulaşan boyutlarda renkli, renksiz, şeffaf ve opak çeşitleri mevcuttur.
 
Pleksi kullanım alanı bakımından oldukça yaygındır. Gündelik yaşamımızda kullandığımız ve gördüğümüz çoğu şeyde pleksi  uygulanmaktadır. Örnek vermek gerekirse, cadde ve otoyol aydınlatmalarında, bina içinde kullanılan ışıklandırmalar, abajur ve avizelerde, mağaza dekorasyonlarında ve ışıklı reklamlara kadar birçok dekorasyon malzemeleri ve eşyada pleksi kullanılmaktadır.
 
Pleksi camdan daha hafif ve dayanıklı olması sebebiyle camın kullanılabildiği birçok şeyde cam yerine kullanılmaktadır. Kolay işlenen bir malzemedir. Kesilip delinebilir plastik yapısı sayesinde özellikle reklam ve dekor sektöründe çok tercih edilmektedir. Pleksiglasa form verebilmek için 90 derece ile 115 derece arasındaki sıcaklıklara ihtiyaç vardır. Bu sayede malzemede arzu edilen kalıplarda biçimlendirilebilir. Cnc kesim atölyemizde plexiglass kesimleri hassas ve hızlı sistemle yapılmaktadır.
 
Pleksi, cama benzese de camdan farklı olduğu birkaç nokta vardır. Örneğin camdan daha dayanıklı olup daha hafif olması oldukça büyük bir artıdır. Ayrıca ışık geçirgenliği yüksek ve darbelere karşı dayanıklı olduğundan ömrü de uzundur. Darbeye dayanıklılığı camdan tam 6 kat fazladır. Keskin kenarları söz konusu olmadığından kullanıldığı yer neresi olursa olsun iş kazalarına ya da kişisel yaralanmalara sebep vermez. Her ne kadar ışığı geçirgen olsa da cama kıyasla yine bu oran daha düşük olduğundan özellikle reklam panoları ve iş yeri iç dizaynlarında özellikle şık duruşu adına tercih sebebidir.( 4520 Okunma )