MDF Kesim
MDF Kesim

MDF Kesim

MDF SUNTA odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi sonucu elde edilen levhadır. Mobilya sanayinde sıkça kullanılır.
Belirli standartlar dahilinde çeşitli kalınlıklarda üretilir. Suya ve yanmaya karşı dayanımı yoktur. Çeşitli kalitelerde üretilir ve darbe dayanımı kalitesine göre değişir.
 
Vasıfsız, ince çaplı odunların hammadde olarak kullanıldığı, birinci sınıf keresteye alternatif olarak üretilen ahşap plakadır. Odunlar, yongalama makinelerinde küçük parçalara bölünür.
 
Kurutma fırınında belli bir nem oranına indirilir ve eleme işleminden sonra, tutkalla karıştırılır. Alt, orta ve üst olmak üzere, tabakalar halinde serilir. Belirli bir sıcaklık ve basınç altında preslenen malzeme, tutkalın reaksiyona girmesi ile, ‘masif’ bir malzeme haline gelir. Daha sonra zımparalanan levhalar, bekletildikten sonra, tüketime sunulur. Mdf ve sunta Türkiye’de yoğun olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır. Standart olarak 8-10-18 mm kalınlığında üretilir.
 
Mdf ve sunta üretiminde mdf-lam,suntalam  olarak da çeşitli üretim teknikleri uygulanmaktadır. Ham mdf lake boyaya çok elverişli bir malzemedir. Mobilya sektöründe yoğun olarak kullanılan bu malzeme dolap, membran kapak ve kalıp sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır.
 
Ağaç talaşlarının yoğun olarak sıkıştırılması ile elde edilen kompozit ahşap malzemedir. Kullanım alanlarında doğru tercihlerle seçilmesi gereken malzemelerdir. Örneğin suya ve ateşe karşı dayanıklı değildir. Vidalamada sunta kadar dayanıklı olmayan bir malzemedir.
 
Mdf'nin üretim aşamasında değişik ağaç türlerinin talaşları kullanılabilmektedir. Mdf Türkiye'de yoğun olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır. Standart olarak 8-10mm kalınlığında üretilir.Mdf üretiminde mdf-lam olarak da çeşitli üretim teknikleri uygulanmaktadır. Ham mdf lake boyaya çok elverişli bir malzemedir. Mobilya sektöründe yoğun olarak kullanılan bu malzeme dolap, membran kapak ve kalıp sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır( 6103 Okunma )